Olympus Stylus Tough TG-3 teszt - Egy kezes kompakt akciófotósoknak
Az Olympus kompaktja extrém körülmények között is jó képminőséget és könnyű kezelhetőséget kínál.
Az Olympus idén márciusban mutatta be legújabb kompakt fényképezőgépét, az Olympus Stylus TOUGH TG-3-at. A készüléket a tavalyi TG-2-höz hasonlóan, elsősorban azoknak szánták, akik kültéren, sportolás, természetjárás közben, esetleg extrém körülmények között is szeretnének jó minőségű felvételeket készíteni – legyen szó terepbiciklizésről, hegymászásról, vadvízi evezésről vagy éppen búvárkodásról.
Az Olympus új gépe mind kialakítását, mind funkcióit tekintve igazi sportkompakt. A gyári adatok szerint 15 méteres mélységig vízálló, porálló, 100 kilogrammos terhelésig törésálló, - 10 °C fokos hőmérsékletig fagyálló és akár 2,1 méteres magasságból is leejthetjük anélkül, hogy megsérülne.
A TG-3-ba ugyanaz a nagy rekeszes, 4-szeres optikai zoommal ellátott, 25-100 mm-es (35 mm ekvivalens) gyújtótávolságú, 1:2,0 fényerejű objektív került, mint a TG-2-be. A CMOS-szenzort viszont nagyobbra cserélték, így a legújabb modell elődjével ellentétben nem 12, hanem 16 megapixel felbontású fotók és Full HD-videók készítését is lehetővé teszi. A kamera működését kettős optikai képstabilizátor segíti.

A TG-3 saját GPS- és Wi-Fi-chippet is kapott, így az elkészült képek geotaggelése mellett a megosztásukat is meglepően egyszerűvé vált. A gépet elektronikus iránytűvel, valamint nyomás- és magasságmérő szenzorokkal is felszerelték.
Összeszerelési minőség és kezelhetőség
A 111,5 mm hosszú, 65,9 széles és 31,2 mm vastag, 247 gramm súlyú TG-3 meglehetősen termetes versenyzőnek számít a kompaktok között. Igaz, kiemelkedően masszív is, egyetlen ma kapható versenytársa sem ígér olyan törésállóságot, mint az Olympus atlétája.
Az akkumulátort és a szabványos méretű SD-kártyát, valamint a csatlakozókat dupla záras fedelek védik, elkerülendő, hogy extrém körülmények között – például vízalatti fotózás közben – véletlenül kinyíljanak. A fényképezőgép kezelőszerveit remekül megtervezték: a ki/bekapcsoló és exponáló gomb, a programválasztó tárcsa és a zoom fülecskéje egyaránt „ujjközelben” van és kesztyűben is remekül használható.

A kezelőszervekhez hasonlóan a TG-3 menürendszere is nagyon felhasználóbarát. Egyszerű és átlátható, ami nem csak az üzemmódok közötti váltást és a beállításokat könnyíti meg, hanem az olyan funkciók konfigurálását is, mint a GPS vagy a Wi-Fi. A GPS-nek köszönhetően a gép a készítés helyének pontos földrajzi koordinátáit is rögzíti. A rendszer aktiválása igen könnyű – sajnos, néha hosszabb időbe telik, mire műholdat talál, és a sűrűbben beépített területeken az is előfordul, hogy elejti a kapcsolatot.
A Wi-Fi beüzemelése is pofonegyszerű. Ahelyett, hogy manuálisan kellene kiválasztanunk a használni kívánt hotspotot, elég, ha okostelefonunk segítségével beszkenneljük a kamera kijelzőjén megjelenő QR-kódot, és a rendszer automatikusan elvégzi helyettünk a beállításokat. Az Olympus saját fejlesztésű alkalmazása a képek internetes megosztásán kívül azt is lehetővé teszi, hogy a vezeték nélküli hálózaton keresztül, a mobilunkkal irányítsuk a kamerát – ami nagyon jól jöhet például természetfotók készítésénél.
Teljesítmény
Annak ellenére, hogy a TG-3-at elsősorban akciófotók készítésére tervezték, sajnos nem ez a leggyorsabb kamera a mezőnyben: nagyjából két másodperc alatt exponál. Az Olympus autófókusz rendszere viszont meglehetősen jól működik, és akár rossz fényviszonyok között is pillanatok alatt megtalálja az élességet. A fénymérés elsőosztályú – ahogy az automata fehérgyensúly-állítás is, minek köszönhetően képeink szinte mindig színhelyesek lesznek.
A képek minőségére nem lehet panaszunk
Az elkészült fotók minőségére sem lehet sok panaszunk. 400-as vagy az alatti ISO értéknél a 16 megapixeles szenzor igen részletgazdag képeket készít, a színek élénkek és telítettek. Ha távolabbi témát, például tájképet fotózunk, előfordul ugyan, hogy a zajszűrés miatt kicsit „festményszerűek” lesznek a fotóink, de ez csak akkor lehet zavaró, ha 100 százalékos nagyításban nézzük őket. A négyszeres zoomobjektív gyújtótávolságtól függetlenül remekül, minimális torzítással végzi a dolgát. A kivételesen nagy rekesznek köszönhetően meglehetősen gyors záridővel dolgozhatunk.
A TG-3-at egy sor olyan funkcióval is felvértezték, amelyekkel az Instagram-korszak „kreatív fotósainak” szerettek volna a kedvében járni. Az Art Filters üzemmódban hét, különféle stílusokat kínáló „művészi szűrő” közül választhatunk; természetesen a nagy dinamikatartományú képek készítését lehetővé tévő HDR-üzemmód sem hiányozhat a választható opciók közül.
Számos szűrő közül választhatunk
A tesztelés során az egyetlen igazán kiábrándító élményt a Panoráma üzemmód jelentette a számunkra. A panorámafelvételek sajnos igencsak gyenge minőségűek, nemegyszer szellemképesek lettek, ráadásul maga a képfeldolgozás is fájdalmasan lassú. Szerencsére a TG-3 négyféle beállítási lehetőséget kínáló makró üzemmódja már sokkal jobban működik, segítségével akár egy centiméteres távolságból is kivételesen szép és éles képeket lőhetünk.
Makrózásban nagyon jó
A gép újratervezett, 3 hüvelykes, 460 000 képpontos LCD-kijelzője sajnos nem érintésérzékeny – igaz, nem is lehetne, hiszen a touchscreent nem tudnánk víz alatt használni. Viszont remek betekintési szögeket kínál, meglehetősen színhelyes a képe, és elég fényes ahhoz, hogy napfényben is használható legyen. Az 1350 mAh-os akkumulátor egésunapos üzemidőt ígér, még a folyamatos GPS- és Wi-Fi-használat sem tudja idő előtt lemeríteni.
Az Olympus egy sor különféle kiegészítőt kínál a TG-3-hoz. Vásárolhatunk hozzá makrófényt, 45 méteres mélységig használható búvártokot, szilikon védőtokot, kiegészítő halszem-optikát és a távoli témák fényképezését lehetővé tévő telekonvertert is.
Összegzés
A legtöbb akciókompakt csak papíron bírja az extrém terhelést – ellentétben az Olympus kamerájával, amely valóban bevethető extrém körülmények között is. A TG-3 beépített GPS- és Wi-Fi-chipjének, remekül megtervezett, masszív kialakításának és felhasználóbarát kezelőfelületének köszönhetően a kezdő hobbifotósoknak is kezes és segítőkész társa lehet.

A fényképezőgéppel ha nem is kiemelkedő, de mindenképpen kielégítő képminőségű felvételeket készíthetrünk. Minket – viszonylag borsos ára ellenére is – meggyőzött: a kezdő sportfotósok számára remek választás lehet.