Hirdetés

Amikor egy klíma elegáns, okos és halk - Hisense Silentium légkondi teszt



|

Milyen elvárásunk lehet egy légkondi kapcsán 2018-ban? Fogyasszon keveset, legyen halk, nézzen ki normálisan, lehessen wifin keresztül irányítani? Esetleg elegáns virágmintával dobja fel a lakást? A Hisense mindegyik mezőt kipipálhatja.

Hirdetés

A kellemesen hűs levegőről írni pontosan olyan, mint építészetre táncolni (vagy szerelemről beszélni, ha már lopott hasonlattal élek a Szeress, ha tudsz című filmből). Akármilyen jelzővel illetem, nem lehet átadni az érzést. Nyilván nem is a légkondi teszt az, ami irodalmi magasságokba emeli az író munkáját, és feltehetően a legtöbbünket ilyenkor amúgy is csak az érdekli, hogy mennyit fogyaszt, mennyire zajos, és hogy ár-érték arányban megfelelő-e. Sőt, a legtöbben kifejezetten csak az árat nézik, nem keresik az értéket, pedig az hosszabb távú használatnál mutatkozik meg igazán. A Hisense pedig remek példa erre, és mivel több mint másfél hónapja vagyok aktív használója, nem csak légbőlkapott jelzőkkel fogok dobálózni.

Hirdetés

A foci VB klímája

A Hisense 1969 óta gyárt háztartási elektronikai cikkeket, és bár hazánkban (még) nem tartozik a legjobban ismert márkák közé, a tavalyi 17 milliárd dolláros árbevétele arra enged következtetni, hogy nem egy garázsbrandről beszélgetünk. Aki aktívan követte a foci vébét, elég gyakran láthatta a Hisense logókat is a pálya szélein, a vállalat ugyanis elkötelezett támogatója a sportoknak (a FIFA mellett a Nascar és Forma-1 területén is előszeretettel nyitogatja a pénztárcát).

A Hisense klímák hazánkban sem ismeretlenek, de nincsenek még egyértelműen a köztudatban annak ellenére, hogy senki sem panaszkodik, aki találkozott már a termékekkel. A mostani széria két fronton támad, az olcsó és kompakt Eco Easy modellek mellett a Silentium néven futó luxus légkondik keresik igényes közönségüket. Egy 2,6 kW-os és egy 3,5kW-os verzió is rendelhető belőle, én magam az erősebb verzió mellett döntöttem, mivel nagy belmagasságú lakásba szereltettem.

Amit légkondi beszerelés előtt tudni érdemes

Azt gondolná az ember, hogy klímát venni nem is annyira bonyolult, aztán a táblázatokat vizsgálva, szakemberekkel egyeztetve viszonylag hamar összeomlik a lakásunk lehűtésének egyszerűségéről alkotott kép. Számok és adatok halmaza alatt nyögve néz szembe az ember azzal a felismeréssel, hogy a jó légkondi kiválasztása nem könnyű feladat, de saját (nyilván kissé most dramatizált) tortúrámat alapul véve pár alapkérdést fontos előre tisztázni.

Először is tudnunk kell, hogy mire használjuk a klímát. Ha hűteni és fűteni is akarunk vele, akkor a fogyasztás még fontosabb kérdéssé válik, itt az EU-ban szabványos energiahatékonysági címkét (A,A+, A++, A+++) kell alapul venni. Nem vicc, a Silentium hűtésben A+++ szinten van, és ezt már az első számlán is azonnal láttam: egy korábbi, hasonló paraméterekkel rendelkező lakás elavult klímával történő hűtéséhez képest most közel a felére esett vissza a fogyasztás, ami már simán nevezhető szembetűnő különbségnek. Fontos még a fentebb említett kW teljesítmény, ahol főleg a helyiség tájolása, szigetelés, üvegfelületek mérete, belmagasság is fontos tényező a választásnál, itt mindenképpen érdemes a szerelők segítségét kérni, megéri a megfelelő modellt választani (vagy akár több darabot is), ha ideális és állandó hőmérsékletet akarunk a lakás minden területén.

A méret a lényeg?

A Silentium nem kis darab, nem akar elrejtőzni, egyébként büszke is lehet a beltéri egység dizánjára. Elegáns, stílusos, enyhén tükrőződő, uniszex virágmintával díszített, lekerekített szélekkel és sarkokkal egyedi hangulatot nyújtó darab, alapvetően fehér, némi ezüsttel keverve. Nem az LG lakásba olvadó luxusvonalát követi, de mind az anyagminőség, mind a formavilág mutatós, a kijelzője pedig kifejezetten elegáns (akit zavar, persze kikapcsolhatja). A kikapcsolás és bekapcsolás is nagyon látványos folyamat, kb. fél perces Transformers hangulat, ahogy a beltéri egység több eleme is szétnyílik, mielőtt beindulnak a ventilátorok, kikapcsoláskor pedig elegánsan visszahúzódnak helyükre, lezárva a terelőket. Egyedül a sok tanusítványként szolgáló matrica zavaró, amit a szerelők nem voltak hajlandóak leszedni a garancia miatt, de sokat ront az összképen.

A külső egység már korántsem ilyen elegáns és kifinomult, 815x585x280 milliméteres dobozt tessék elképzelni, ami nem lesz a házfal éke, otromba és néha kicsit zajos is. Ha viszont már elérte a megfelelő teljesítményt a gép, akkor semmivel sem rosszabb, mint bármelyik más egység. A valódi meglepetés a beltéri működés, eleve lényegesen halkabb, mint bármilyen más modell, amit eddig volt szerencsém látni, próbálni, de a Quiet Mode aktiválásával 16,5 dB környékére zuhan le a zajszint, ami tényleg olyan halk kis zúgás, hogy problémás alvóként is azonnal sikerült elszenderedni alatta. Ha persze imádjuk a teljesítményt, és gyorsan akarjuk 18 fokkal telefújni környezetünket, erre is van lehetőség, ilyenkor persze senki ne reméljen halk susogást, de még itt is kevésbé hangos a Hisense csúcsmodellje, mint a versenytársak jelentős része.

Okos klíma, ügyes klíma

Kapunk persze távirányítót (fluoreszkáló gombokkal, nehogy már a félhomályban kelljen keresgélni a megfelelő programot), ami könnyen kezelhető, elég nagy, saját kijelzővel ellátott, de az opcionálisan telepíthető wifi modul segítségével neten keresztül (nem csak helyi hálózaton, hanem bárhonnan) teljes értékűen irányítható a klíma. Van több program, időzítő, különféle légterelő mozgás-beállítás, amivel teljesen testre szabható a működés, ez ma már elvárható egy normális géptől, ami a Hisense előnye, hogy a kezelés egyáltalán nem bonyolult, a telefonos alkalmazás pedig nagyon könnyen telepíthető és működtethető. Nem kell műszaki zseninek lenni, a Silentium nem akarja túlbonyolítani a felhasználó dolgát, és mivel nagyon energiatakarékos, amúgy sem fogjuk össze-vissza kapcsolgatni, az alapbeállítások után éjjel-nappal kényelmesen teszi a dolgát, észre sem fogjuk venni működését, csak a lakásba belépve nyugtázhatjuk, hogy megint jó idő van.

A kisebb modell 204 ezer, a nagyobb teljesítményű 215 ezer forint, ami nem nevezhető nagyon olcsónak, de itt a felső kategóriában játszunk, és a Silentium itt árban versenyre kell a mezőnnyel, tudásban pedig nem marad senki mögött, sőt, a zajszint terén egészen biztosan a legjobbak között van. A szerelése és a garancia már magyar céggel intézhető, a hisense-klima.hu oldalon minden segítség adott, és a telepítés után sem engedik el az ember kezét, elég megbízható szerelőkkel dolgoznak. A nálam tevékenykedő páros mind szakmailag, mind emberileg messze felülmúlta a várakozásaim, ráadásul a Hisense termékekre külön napokat tartanak fent, hogy kevesebb legyen a várakozási idő.

Nem ez a nyár a legforróbb, de ha kicsit is előrelátó az ember, akkor tudja, hogy bármikor jöhet olyan idő, amikor szükség van a klíma segítségére, és a fűtés légkondival sem olyan eretnek gondolat manapság, az A++ teljesítmény állítólag olcsóbb, mint a gáz. Ezt még nem tudom megerősíteni, de télen minden kiderül majd, beszámolok az eredményekről. Addig is csak élvezem azt a 25 fokos hőmérsékletet, amely az életem állandó részévé vált, és amely érzést úgysem lehet szavakkal átadni. Építészetre sem táncolunk ugyebár.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.