Hirdetés

A nagy Windows 11-szervizcsomag - így orvosold a legbosszantóbb hiányosságokat



|

A Windows 11 érkezése óta bőven volt időnk arra, hogy teszteljük és használjuk a rendszert, így kiderült az is, hogy mely területeken szorul némi segítségre.

Hirdetés

6. PDF-et nézegetnél? Nem gond

A Microsoftnak valószínűleg kisebb gondja is nagyobb annál, mint hogy egy PDF-olvasó fejlesztésével töltse az időt. Ez nem is feltétlenül baj, hiszen ezeket a fájlokat akár a böngészővel is meg lehet nézni - tény azonban, hogy sokkal kényelmesebb, ha van erre egy megfelelő program.

Kettőt is ajánlunk: az Adobe Acrobat Reader mindenki számára ingyenes, és a legnagyobb fokú kompatibilitást nyújtja, ugyanakkor megértjük, ha sokan nem kedvelik az Adobe alkalmazásait (aminek egyébként az egyik oka az lehet, hogy az olvasási eszköztár például nem kapcsolható ki, csak minimalizálható). Számukra a Foxit Reader kiváló alternatíva: gyors és megbízható, ráadásul egy PDF-nyomtatót is tartalmaz, amire néha szükségünk lehet.

7. Tartsd frissen az alkalmazásokat!

A Microsoft sem győzi hangsúlyozni, hogy a Windows és a szoftverek folyamatos frissítése elemi fontosságú a számítógép biztonsága érdekében, és a Windows 11 elég sok segítséget ad ahhoz, hogy ezt a feladatot egy átlagfelhasználó is teljesíteni tudja. Sokat, de nem eleget.

A Windows ugyanis csak a rendszert és néhány külön telepített szoftvert figyel, valamint azokat az alkalmazásokat frissíti, amelyeket a Windows Store-ból telepítettünk. Éppen ezért elemi fontosságú egy olyan megoldás, amely számba veszi a telepített alkalmazásokat, és figyeli azok frissítéseit. A Patch My PC Home Updater adatbázisa több száz szoftvert tartalmaz, és nagy előnye, hogy nemcsak az új verziók érkezésére figyelmeztet, hanem automatikusan telepíti is az újabb kiadásokat, ha szeretnénk.

8. S lőn sötétség - vagy világosság

Szinte egészen hihetetlen, hogy olykor mi mindenről feledkeznek meg a Microsoftnál. Manapság nagy divat például a sötét mód beépítése az operációs rendszerekbe és alkalmazásokba, hiszen este, az ágyból böngészve valóban sokkal kényelmesebb a szemünknek, ha nem égeti ki a böngésző eszköztárának vakítóan fehér színe.

Az Android és az iOS is tartalmazza ezt az üzemmódot, az alkalmazások többségénél pedig, ha lehet állítani a témát, akkor arra is van lehetőség, hogy "operációs rendszer alapértelmezett" értéket válasszunk ki. Öröm, hogy a Windows 11-ben is megjelent végre a sötét mód, a Microsoftnál azonban valamiért megfeledkeztek arról, hogy sokan szeretnék azt is, ha a rendszer képes lenne automatikusan váltani a nappali és az éjszakai használathoz optimalizált színsémák között.

Szinte biztos, hogy ez a funkció nagyon hamar, egy közelgő javítással be fog kerülni a szolgáltatások közé, ha viszont addig is szeretnénk használni, akkor az Auto Dark Mode lesz a segítségünkre. És ha már az app elkészült, akkor már felturbózták némi extrával is: van például automatikus igazodás a napfelkeltéhez és a naplementéhez, más alkalmazásokhoz más üzemmódot is választhatunk, valamint kérheted a sötét mód bekapcsolását automatikusan akkor is, ha épp nem tölt a notebook.

9. Csak takarékosan az akkuval!

A Microsoft szerint annyira energiatakarékos lett a Windows 11, hogy már nincs szükség külön beállításra akkumulátoros üzem esetén. Vagy persze az is lehet, hogy ez a funkció egyszerűen csak kimaradt? Abból a szempontból a dolog nem lényeges, hogy ez egy újabb pótolnivaló.

És van is egy tökéletes jelölt a feladat elvégzésére: a Battery Mode a Windows három sémája helyett öt, előre beállított profillal dolgozik, de emellett arra is lehetőséget ad, hogy a teljesítmény-üzemidő közötti kompromisszumot egy csúszka segítségével kössük meg. Extraként még arra is van mód, hogy egyetlen kattintással kikapcsoljuk a képernyőt - ami főleg notebook esetén lehet hasznos, hiszen így nem kell kivárni azt, amíg a Windows az előre beállított öt vagy 10 (esetleg még több) perc letelte után megteszi ezt magától.

10. Jegyzettömb felturbózva

Noha a Microsoft kiemelt figyelmet fordított a legtöbb alkalmazás fejlesztésére, a jegyzettömb valahogy mindig kimarad a szórásból. Ezért aligha meglepő, hogy a jó öreg Jegyzettömb szinte semmire sem jó; érdemes helyette egy olyan szoftvert használni, amely nemcsak egy gyors bekukkantásra alkalmas, hanem komolyabb feladatokra is.

A Notepad++ egyik legnagyobb előnye, hogy egyszerre bármennyi fájlt meg tud nyitni a füles elrendezésnek köszönhetően, ráadásul a megnyitott fájlok sosem tűnnek el: ha bezárjuk a szoftvert, akkor az újraindítást követően mindent pontosan onnan folytathatunk, ahol abbahagytuk. És ez még csak a kezdet.

A Notepad++ számtalan programnyelv szabályai alapján képes színezni a szöveget, de a keresés és csere funkciót is alaposan felturbózták - utóbbi például nemcsak az adott dokumentumban, hanem akár egy mappán belül az összes fájlban tud adatokat cserélni.

TeamViewer

A Windows és rajta keresztül a számítógép elérésének lehetősége sok esetben lehet fontos szempont. A Windows 11 az alapszintű Gyors segítség-modul mellett tartalmazza a Remote Desktop funkciót, de ezt nem túl sokan ismerik - és ez nem is véletlen. A távoli elérést külön engedélyezni kell, csatlakozni pedig csak IP-cím segítségével lehet, ami az átlagos felhasználók szemében rögtön kizáró ok. A TeamViewer ugyanakkor tökéletes alternatíva.

A szoftver akár telepítés nélkül is használható, ha nem szeretnéd installálni. Lehetőség van egyszeri, kódos hozzáférés beállítására vagy akár arra is, hogy - mondjuk - a munkahelyi gépről bármikor, jelszó nélkül is elérd az otthonit. Amellett, hogy a PC-t távolról is lehet menedzselni, a TW akkor is tökéletes megoldást nyújt, ha csak néhány fájlra van szükség, amit más módon nem tudunk elérni. A TeamViewer előnye a konkurensekkel szemben, hogy otthoni felhasználók számára ingyenes - de a feltételeket tényleg tartsuk be, ha nem szeretnénk letiltást.

PowerToys

A Windows számos apró bosszantó hiányosságát lehet orvosolni a PowerToys segítségével, amely egyébként már a Windows 95-höz is elérhető volt. Feltehetnénk a kérdést, hogy azok a beállítási lehetőségek, amelyeket ez az apró segédprogram ad hozzá a Windowshoz, miért nem kerültek be rögtön az operációs rendszerbe - a kérdés azonban költői, és alighanem a Microsoftnál sem tudnának kerek, elfogadható választ adni rá. Mindenesetre tényleg hasznos funkciókat kapunk: kérhető például az, hogy a monitor a beállított képernyővédő ellenére se kapcsoljon ki átmenetileg.

Programozóknak lehet hasznos a pipetta, az átlagosnál szélesebb monitoroknál pedig a FancyZones, amellyel egynél több programot rendezhetünk szépen egymás mellé. Noha a Windows 11-ben jóval több lehetőség van erre, mint a Windows 10-ben, a PowerToys továbbra is sokkal rugalmasabb opciókat tartogat. A fotókat is újraméretezhetjük egyetlen kattintással, de a billentyűzet gombjainak vagy a rendszer billentyűkombinációinak megváltoztatása is egyszerűbb a PT segítségével.

Free Commander

Talán semmi sem hiányzik úgy a Windowsból, mint egy jó fájlkezelő, hiszen a kétablakos működés előnyeiről teljes egészében le kell mondani, ha a Windows beépített megoldásaira hagyatkoznál. Az egyik legjobb alternatíva a Total Commander lenne, ez azonban a közhiedelemmel ellentétben nem ingyenes, arról pedig lemondanánk, hogy minden egyes használat előtt számokat kelljen nyomogatni.

Helyette a Free Commandert ajánljuk, amely a TC-hez hasonló felépítéssel rendelkezik: a kétablakos megjelenés nagyon kényelmesen használható fájlok másolásához és mozgatásához, vagy ha két mappa tartalmát szeretnénk összehasonlítani. Egy sor extra funkciót is kapunk: fájlokat darabolhatunk és egyesíthetünk, valamint lehetőség van arra is, hogy a tömörített állományok tartalmát azok kitömörítése nélkül böngésszük át.

Nem gond az sem, ha egyszerre több fájl szeretnék átnevezni, és kérhetjük a normál törlés helyett a minden esetben lassabb, de biztonságosabb, az adatok visszaállítását ellehetetlenítő törlést.

Ezen kívül is számos érdekes cikk vár még rád, ha megveszed a 2021/12-es PC World magazint, ráadásul remek teljes verziós programokat és értékes PC-játékot kapsz ajándékba, ha így teszel. 

Oldalak: 1 2

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.