Felhasználóinak adataival üzletel az Avast
Kellemetlen, amikor egy biztonsággal foglalkozó cégről az derül ki, hogy az adataink nincsenek nála biztonságban.
Kisebbfajta botrány alakul az Avast vírusirtó, illetve az üzemeltetők egyik leányvállalata, a Jumpshot kapcsán. A cégről ugyanis kiderült, hogy nagy mennyiségben árulja másoknak a biztonsági szoftvert használókról szóló személyes információkat - ami pont a legutolsó dolog, amit bárki elvárna egy ilyen területen működő szolgáltatótól. A cég szerint mindenesetre teljesen legális, amit csinál, mert az adatok alapján nem azonosíthatóak az egyének, és semmi ilyesmi (tehát név, cím, elérhetőség) nincs benne az áruba bocsátott adatbázisban.
A Jumpshot leginkább olyan adatokat kínál, amelyek az Avast által védett rendszereket használók böngészési szokásait, a meglátogatott weboldalakat, lekattintott hivatkozásokat tartalmazzák, valamint azt, hogy milyen rendszer fut a gépen. Külön érdekesség, hogy a lista tartalmazza a Google keresések előzményeit, a helyekre vonatkozó keresési adatokat, de még olyasmiket is, mint a megtekintett YouTube videók, valamint a felnőtt tartalmú oldalak látogatottsági szokásai. Az adatbázist már olyan nagy halak is megvásárolták, mint a Google, a Microsoft, vagy nem-tech vonalról a Pepsi.
Ugyan az Avast regisztrált, aktív felhasználóinak száma 435 millió környékén jár, az adatbázis körülbelül 100 millió személyre vonatkozik - a többiek a telepítés során bekattintották, hogy nem járulnak hozzá az adatgyűjtéshez. A szoftver installálásakor egy szokásos ablakban kérdeznek rá arra, hogy a Jumpshot használhatja-e az adatokat "szolgáltatása javításához", de ennél részletesebben nem mutatja, pontosan mit is jelent mindez.
Nem ez az Avast első adatgyűjtési bakija: korábban egy olyan böngésző-plugint is használtak, amelynek elsődleges funkciója az volt, hogy figyelmeztesse a felhasználót, amikor veszélyes oldalt szeretne meglátogatni. Ez viszont szintén eltárolta és továbbította a böngészési adatokat, ezért a Chrome, a Firefox és az Opera egyaránt letiltotta a használatát. Mondjuk ebben eleve ott egy szép ellentmondás, hiszen a Google ezek szerint a Chrome alatt nem engedélyezi az adatgyűjtő plugin futtatását, mégis megvásárolta az adatokat az azt készítő vállalattól. Jó kérdés, lesz-e bármilyen jogi vonzata az ügynek, hiszen az Avast fejlesztői egyértelműen jelzik, hogy csak előzetes beleegyezés alapján tárolt adatokkal dolgoznak, és ezek semmilyen szinten nem vezethetnek el a tényleges felhasználókig.