Hirdetés

Orosz zsarolók támadták meg az USA egyik legnagyobb tankerületét, 500 GB-nyi érzékeny adat szivárgott ki



|

1000 iskolát és diákjaikat érinti a fokozottan érzékeny adatok nyilvánosságra hozatala.

Hirdetés

Az orosz Vice Society nevű zsarolóvírusos banda kifejezetten oktatási intézményeket céloz, az idén pedig már 8 amerikai tankerületet, főiskolát és egyetemet támadott meg. A kiberbűnözők legújabb áldozata a Los Angeles-i Egyesített Iskolai Tankerület (LAUSD), melynek adatait szeptember elején zárolták.

A banda számítása ezúttal nem jött be, a LAUSD ugyanis az Egyesült Államok Kiberbiztonsági és Infrastrukturális Biztonsági Ügynökségének (CISA) ajánlását követve nem fizetett a zsarolóknak, a Vice Society pedig most megtorlásul 500 GB-nyi ellopott adatot tett közzé a darkneten.

Az állományban súlyosan érzékeny információk, egyebek mellett személyazonosító okmányok adatai, bankszámlákra vonatkozó kimutatások, szerződések és a diákok pszichológiai értékelései is megtalálhatók. Az USA második legnagyobb tankerületének számító LAUSD fennhatósága alá 1000 iskola 600 ezer diákja tartozik, az érintettek köre így rendkívül széles.

Hirdetés

A TechCrunchhoz eljuttatott nyilatkozatukban az orosz hackerek közölték, hogy a CISA rossz tanácsot adott a tankerületnek, amikor a váltságdíj megfizetésének visszautasítását kérte. A Vice Society állítása szerint ők ugyanis együttműködő magatartás esetén mindig segítenek a zárolt adatok visszaállításában, és nem is beszélnek a célpontjaiknál talált dolgokról.

Az amerikai hatóságok álláspontja viszont általánosságban véve az, hogy az ilyen támadások esetén nem szabad kifizetni a követelt pénzt, mivel az további akciókra bátorít, és egyébként sem garantálja az adatok visszaszerzését. A LAUSD most mindenesetre forródrótot hozott létre az érintettek számára, az ügyben pedig továbbra is folyik a nyomozás.

Ahogy arról korábban beszámoltunk, a Sophos kiberbiztonsági cég szerint az oktatási intézmények egyre népszerűbb célpontnak számítanak a zsarolóvírusos támadók körében, mivel a finanszírozási nehézségeik miatt jellemzően elavult, gyengén védett informatikai rendszereket használnak, miközben rendkívül érzékeny adatokkal dolgoznak.

 

Komolyabban érdekel az IT? Informatikai, infokommunikációs döntéshozóknak szóló híreinket és elemzéseinket itt találod.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://pcworld.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.