Hirdetés

Kipróbáltuk a Samsung Galaxy Note 8-at: szép, erős és drága visszatérés



|

Megnéztük a bejelentést, aztán megfogdostuk az izommobilt. Jó érzés volt, bár ha már fizetnünk kellett volna érte, az egyik szemünk sírna. Meg tikkelne is.

Hirdetés

Hátra arc!

Folytatjuk az előző oldalon elkezdett Note 8-boncolgatást, méghozzá úgy, hogy megfordítjuk a készüléket, és megnézzük, mik figyelnek ott. A telefon hátulján találjuk az ujjlenyomat-olvasót (ezt a többi versenytárshoz hasonlóan még a Samsung se tudta elfogadhatóan begyömöszölni a frontoldali kijelző alá, de talán nem is baj, hogy nem egy sebtében összecsapott újdonsággal próbálkoznak), mellette pedig egy kicsit kiemelkedő felületen belül találjuk a dupla kamerát, ami a Note 8 egyik nagy fegyvere.

Mindkét egység 12 megapixeles, az egyik egy nagylátószögű, a másik pedig egy tele lencse, ráadásul mindkettő kapott optikai stabilizátort is. A kétszeresen zoomolható kamera f2,4-es fényerőt kapott, míg a társa f1,7-es, és ez tudja a villámgyors Dual Pixel élességállítást is. De mire is jó ez a dupla megoldás?

Például arra, hogy a valóban látványos háttér-elmosás funkciót használjuk: ilyenkor mindkét kamera készít egy időben felvételt, amelyeket egyébként külön-külön is eltárol a rendszer, de kapunk egy olyan "összegzett képet" is, amelyen akár a készítés közben, akár utólag állíthatjuk a háttér elmosódottságát, ezzel a profi kamerák mélységélesség-hatását keltve. Az előlapon egyébként 8 megapixeles, autofókuszos, f1,7 fényerejű szelfikamera figyel.

Fogalmam sem volt, melyik alcím alá suvasszam be, szóval most találomra ide kerül, hogy a telefon természetesen ismét IP68 minősítéssel rendelkezik, tehát (természetesen korlátozottan) víz- és porálló. Érdekesség, hogy külön az érintőtoll is megkapta ezt a tulajdonságot, szóval lehet víz alatt a telefon kijelzőjére rajzolgatni, juhé.

Oszd meg, és tűzd ki!

Akad még apró, de ötletes szoftveres újdonság: a nagy kijelző ugyebár lehetővé teszi az osztott képernyős használatot, ami önmagában már nem újkeletű dolog, az Android már alapból is tudja ezt, viszont a Note 8-on megtehetjük, hogy az általában duplán használt appokat egy "molakula-szerű" ikonnal összevonjuk és így tegyük ki a kezdőképernyőre. Ha például gyakran használjuk egyszerre a térképet és a zenelejátszót (mert vízszintes módban helyezzük egy autós tartóba a mobilt, és navigáció közben az audió-szórakoztatás is belefér), prosíthatjuk a két appot egy dupla ikon formájában, és erre koppintva a mi beállításunk szerint, egyszerre, fele-fele képernyőt elfoglalva indulnak el.

Hasonló apróság a Live Message funkció, amely igazából egy üzenetküldést felpimpelő látványelem: ilyenkor a tollal rajzolt kis képek és kézírásos szövegek mozogva jelennek meg a fogadó oldalon, tehát az üzenet címzettje nem csak a kis szívecskét látja majd a szöveg mellett, hanem azt a folyamatot is, ahogy lerajzoltuk. És igen, van csillogó "tinta" is, csillámpóni-rajongók számára.

Okosság minden szinten

A Samsung saját hangos asszisztense, a Bixby egy külön hardveres gombot kapott a készüléken, és itt is megmaradt a DeX nevű funkció, amelyben egy kis dokkoló segítségével monitort, billentyűzetet és egeret kapcsolhatunk a telefonhoz, és lényegében egy átlagos számítógépként használhatjuk azt. A dokkoló most már a tokba helyezett mobilokkal is működik, ráadásul faragtak a kijelzőn megjelenő rendszer felületén. Részletesebb beállításokat érhetünk így el, több ikon lehet egyszerre a főmenüben, és egyes appok (például grafikai szoftverek vagy játékok) teljes képernyős módban is futtathatók.

Ügyes az is, ahogy a normál, telefonos üzemmódból dokkolósba váltunk: a videós csevegés például megszakítás nélkül folytatható így, és a beszélgetőpartner képe azonnal átkerül ilyenkor a monitorra.

Oké, legyünk túl a leghúzósabb részen!

Tudom, tudom, ez mind szép és jó, de mennyibe kerül, ha már egyszer ennyit tud? Nagy levegő, tessék leülni, relax. A hazai képviselet szerint a magyar független bruttó ár 334 000 forint lesz. Igen, jól tetszettek olvasni. Háromszázharmincnégyezer. Durva, de a helyzet az, hogy az elmúlt években folyamatosan húzódnak felfelé a csúcskategóriás mobilok árai, és a hírek szerint az érkező iPhone még ennél is drágábbra várható. Infóink szerint a Samsungnál ebbe az árba belefér viszont az, hogy a Note 8-ak mellé a vevő kapjon egy DeX dokkolót is. Az európai forgalmazás hivatalosan szeptember 15-én kezdődik, és a szolgáltatók illetve független boltok hírei szerint Magyarországra is megérkeznek aznap az első modellek (legalábbis a fekete, szürke, arany és kék változatok közül az első kettő biztosan). A Telenornál már be is indult az előrendelés, de gyaníthatóan a másik két bversenyző és a függetlenek is órákon belül megbombáznak minket a hasonló előrendelői hírlevelekkel.

Szóval, hogy elsőre milyen a Note 8? Igazából meggyőző: én a 7-est is szerettem, és nekem durranós problémám se volt vele (konkrétan az Európában forgalmazott modellekkel egyáltalán nem fordult elő ilyesmi), a 8-as pedig mindent tud, amit az elődje, csak még egy kicsit szebben és jobban. Az más kérdés, hogy már jóval a lélektani határ fölött van az ára, amiért persze kapunk egy átlagos irodai gépként is használható svájcibicskát, de ennyi pénze azért nem sok mindenkinek van telefonra. Vagy mégis? Lehet, hogy az uzsorahiteles cégeknek jó hónapjai lesznek, ha az átlagos magyar szemlélet indul be a vásárlóknál, és csakazértis keretükön felül akarják megvenni a legújabb csúcsmobilt. Megint mondom: csúcskategóriás mobilért a csúcskategóriás ár nem meglepő, csak épp kezd rezegni a léc. majd meglátjuk, milyen lesz a hosszabb távú trend, addig pedig lehet vágyakozni például egy Note 8-ra, mert a tudása alapján valóban megérdemli.

A részletesebb tesztre hamarosan sort kerítünk, akkor kiderül, használat közben mennyire jönnek be az okos újítások, meddig bírja a kicsit visszább fogott akku, és mennyire lehet hozzászokni a Dex-hez. Azt tervezem ugyanis, hogy egy érdekes kísérletként addig, amíg nálam lesz a tesztkészülék, nem nyúlok "igazi" laptophoz és PC-hez, és minden szerkesztőségi feladatot (meg bármi egyebet) csak a DeX segítségével, Note 8-on végzem el.

Oldalak: 1 2

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.