Hirdetés

Grafikus tuning: így tud még többet az ASUS ROG Strix RTX 2060 Gaming OC



|

A tuningszerencse kiszámíthatatlan, de azért van néhány tanácsunk, hogy garantáltan sikerrel járj. Ha eleve túlpörgetésre tervezett videokártyát választasz, már megtetted a legfontosabb lépést.

Hirdetés

Léteznek olyan számítógépes komponensek, amelyekből egyszerűen nincs elegendően nagy, kellően gyors vagy megnyugtatóan olcsó - a felhasználók mindig egy kicsit többre, jobbra vágynak. Ilyen a merevlemez és az SSD, de említhetnénk a processzort, a memóriát, na és persze a videokártyát. Merthogy a játékok legfontosabb hardvereleme, a VGA-kártya drága mulatság, és ha már megvásárolták a felhasználók, lélegzetelállító teljesítményt várnak el minden játék közben. A topligás modellekkel ez nem is lesz probléma, de az elérhető árú példányoknak elkelhet némi segítség, hogy még véletlenül se akadozzon egyetlen játék sem hosszú éveken át.

Hirdetés

A mérnökök ajándéka

Egy új grafikus chip megszületésekor az AMD vagy az Nvidia elkészít egy referenciakártyát, amelyen meghatározzák az órajeleket, a feszültségszabályzó áramkör méretét (fázisainak számát), a hűtést és így tovább. Szerencsénkre ezt nem minden gyártó tartja be, amire jobb példa nem is kell, mint a ROG Strix az ASUS-tól. A mérnökök már a chipekből is a tuningra megjelölt példányokra csapnak le, majd ezeket a gyári beállítások szerint az ajánlottnál jelentősen magasabb órajelre állítják be. A feszültségszabályzó áramkör is jelentősen komolyabb, mint amire amúgy szükség lenne, illetve a kiegészítő tápcsatlakozóból is általában többre lesz szükség. Ez azonban nem céltalan nagyzolás, mindezt a tuning érdekében teszik.

A nagyobb teljesítmény nagyobb hőtermeléssel is jár, ami nem titok, ám erre az ilyen kártyákat - mint például jelen esetben a ROG Strix RTX 2060 Gaming OC-t is - felkészítik. A GPU-ról hőcsövekkel vezetik el az óriási radiátorhoz a hőt, sőt ez a borda a VRM-áramkört és a memóriát is hűti. Ehhez félpasszív, terheletlen állapotban leálló ventilátorok tartoznak, illetve egy fém hátlap is, hogy a melegedés ne állhasson a tuning útjába.

Vedd kezedbe az irányítást!

Hogy mennyit számít a tuning, azt az alábbi listában jól láthatod. A legtöbb kártya esetében ez véletlenszerű, egyedi eredmény, a ROG Strix RTX 2060 Gaming OC-ben azonban a GPU és a VRAM speciálisan válogatott chipek, a kártya pedig kifejezetten túlpörgetésre lett tervezve, ezáltal a tuningszerencse mondhatni garantált.

GPU-órajel (max. boost)
Referencia: 1680 (1860) MHz
ASUS ROG Strix RTX 2060 Gaming OC gyári: 1830 (2010) MHz
Manuális tuning: 1978 (2130) MHz

VRAM-órajel
Referencia: 14 000 MHz
ASUS ROG Strix RTX 2060 Gaming OC gyári: 14 000 MHz
Manuális tuning: 15 402 MHz

3D-teljesítmény*
Referencia: 100%
ASUS ROG Strix RTX 2060 Gaming OC gyári: 115%
Manuális tuning: 124%

*Unigine Heaven teszttel mérve

Már a gyári tuning is tekintélyes, 15 százalékos gyorsulást hoz a referenciakártyához képest, amikor a memóriához még nem is értek hozzá. Az Asus GPU Tweak II programjában elsőként a Power Limitet kell kitolnod maximálisra, majd következhet a GPU és a videomemória túlpörgetése. A fontos értékeket - köztük a hőmérsékletet is - valós időben láthatod a programban, miközben egy ablakban futhat egy 3D-s tesztprogram. Érdemes egy félórát szánni erre, mert a teszt közben további 9 százalékot sikerült gyorsítani az eleve tuningolt kártyán, vagyis összesen 24 százalékkal lett gyorsabb a ROG Strix RTX 2060 Gaming OC, ami nagyon jó eredménynek számít, és jótékony hatása szabad szemmel látható bármely játék közben.

Nvidia OC Scanner: tuning egy kattintásra

A Turing grafikus chipekben megjelent az automatikus tuningopció, amelynek során akcióba lép az Nvidia algoritmusa, és egy görbe alapján határozza meg az alapbeállításoknál magasabb órajeleket. A folyamat nagyjából tíz percig tart, az eredmény pedig némileg konzervatív még úgy is, ha a felső fogyasztási és hőmérséklethatárokat teljesen kitolod, illetve magasabb feszültségszinteket is engedélyezel. Mégis érdemes adni neki egy esélyt, mert egyetlen kattintással még gyorsabb lehet GeForce videokártyád.

Ha nem csak a legjobb hardverek és perifériák, hanem a játékok világa is érdekel, akkor kattints ide!

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://pcworld.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.