Hirdetés

Új, dupla iOS, brutális Mac Pro: itt az Apple WWDC összefoglalója!



|

Nagyjából minden bejött, amit az előzetesek és kiszivárgott információk ígértek, de voltak azért jócskán meglepetések is. Új Mac Prót meg azonnal akarunk... ajándékba, mert kifizetni szinte lehetetlen.

Hirdetés

Mac Pro - brutális erő és teljes flexibilitás

Két dolog maradt meg bennem a Mac Pro bemutatója után. Úristen, mennyire akarok ilyet, és az úristen se tudja kifizetni. De nézzük részletesen!

Hirdetés

A legutóbbi Mac Pro kis R2D2 (vagy szemetesvödör) kivitelében pont azt kritizálták a legtöbben, hogy szinte semmilyen szinten nem bővíthető, ráadásul melegszik, mint a palacsintasütő. Épp ezért a mostani bemutatón folyamatosan hangsúlyt kapott, mennyire moduláris és jól hűthető az új csodagép.

A rozsdamentes acél keretet úgy alakították ki, hogy tulajdonképpen bármelyik oldalról hozzáférhessünk a "belsőségekhez". A processzor akár 28 magos Intel Xeon lehet, csak ez a komponens 300 wattot eszik, és brutális hűtőbordákat kapott. Akár 1,5 terabájt RAM fér be a Mac Próba, és visszatér a PCI bővíthetőség, nem is akárhogy. 8 belső PCI sloton gazdálkodhatunk, ebből kettő dupla hosszúságú, három szimpla és egyet egy Apple IO kártyához használhatunk, amin Thunderbolt, USB és két 10 gigabites Ethernet port található.

A Mac Pro grafikai lehetőségei még csodásabbak. Az MPX nevű modulban x16 PCI csatlakozó és egy másodlagos PCIe / DisplayPort csatlakozó is található, és belefér akár Radeon Pro Vega II is... Ráadásul kapásból kettő. És ami még ennél is durvább, egy Mac próba elfér két ilyen MPX modul, tehát az igazán elszálltak négy Vega II-vel bűvészkedhetnek.

Külön hardveres gyorsító modul is készült a videófeldolgozás segítésére, az Afterburner akár három egyidejű 8K videó lejátszását, vagy 12 4K videó lejátszását is képes megoldani.

Az új Mac Pro áramfelvétele már ezek alapján sem lehet apróholmi, ezért a táppal sem kicsinyeskedtek, konkrétan egy 1,4 kW kapacitású áramforrás került bele. A hűtést egy 3 frontoldali ventilátorral megoldott rendszer végzi, ami állítólag olyan csendes, mintha egy MacBookot használnál. Ebben segít az is, hogy visszahozták és modernizálták a klasszikus Mac Pro "sajtreszelő" burkolatát, ami nagyon jó légáramlást biztosít. Ja, és a böszme gépre rakhatunk kerekeket, de lesz rackbe szerelhető változat is.

Na, és akkor most tessék felkészülni az árra. Az alap változat nyolcmagos Xeonnal, 32 GB memóriával, 236 GB SSD-vel és Radeon Pro 580X-szel 5999 dollárba kerül, és ősztől rendelhető. Igen, ez "szárazon" átszámolva is 1 722 000 forint, és még erre rájön a vám, ÁFA és egyéb csodák. Infarktusgyógyszert elő...

Mindenesetre otthoni stúdióban dolgozó zenészként azért szinte erotikus élményt jelentett, amikor az előadáson élőben indítottak el egy Logic Pro zeneszoftvert, amiben egyszerre futott 1000 audió sáv és 1000 virtuális hangszer. És nem volt csúcsra járatva a Mac pro hardvere közben...

Csodamonitor csodaáron

Új Mac Pro mellé persze új monitor jár (már annak, aki meg tudja fizetni): a most bemutatott szemgyönyörködtető példány 32 hüvelykes, 6K retina felbontású (6016x3384) csoda, ami rendelhető egy speciális, "nano-reflektív" kidolgozású panellel, ami a fényszóródást csökkenti minimumra. Ennek is sajtreszelő hátulja van, ami egyben a hőleadást segíti, viszont így brutális háttérvilágítást tudtak belepakolni, a monitor képes folyamatosan 1000 nits fényerőre, de időszakosan 1600-ig is felmehet. Kontrasztaránya 1 000 000:1, ami megint csak hihetetlen szám. A HDR meg már kutyafüle, itt egy még erősebb dinamikakezelő rendszer dolgozik, amit az Apple Pro Display XDR (Extreme Dynamic Range) néven emleget.

A monitort használhatjuk MacBook mellé másodlagos kijelzőnek, de MacBookra akár hatot is felsorakoztathatunk egymás mellé. Az állvány speciális, súlyozott csuklót kapott, a monitor lecsatolható és portrémódra is forgatható.

A monitor alapára 4999 dollár - újabb szívgyógyszer ajánlott, de még nincs vége. A Nano-texture változat ugyanis 5999 dollár, és most tessék kapaszkodni, az állvány külön 999 dollár. Aprópénz, nem?

Mac OS - Katalinka, szállj el

A Mojave kiadás után a következő rendszerverzió neve Catalina lesz. Ebben egyrészt a mostanra hatalmas és bonyolult óriássá dagadó iTunes-t három részre szabták, külön lesz Apple Music, Apple Podcast és Apple TV app, természetesen megtartva minden adatot az iTunes korábbi verziójából.

A Sidecar funkció segítségével a MacBook felhasználóknak egy iPad lehet a másodlagos kijelzőjük, de használhatják Apple Pencillel rajztáblaként is. Hangvezérlést is kap a Mac (egyébként az iOS is), ez nagyjából azt tudja, amit a Google is bemutatott nemrég saját fejlesztői konferenciáján, a rendszer minden eleme vezérelhető hangutasításokkal.

Az új Find My app a Find my iPhone és Find my Friends app összekapcsolva. Még az offline eszközt is megtalálja, mivel az offline eszközök egy Bluetooth jelet adnak ki, amit megtalál az ismerőseink Apple eszköze (de persze személyes adatok nem kerülnek sehová, de azt hiszem, ezt már mondták vagy százszor). Új funkció még az Activation Lock - az elveszett, ellopott Mac-et letilthatjuk, amíg csak személyesen újra nem aktiváljuk, így a tolvajok csak levélnehezéknek használhatják a megszerzett Mac gépet.

Végül pedig a Project Catalyst segítségével külső fejlesztők könnyen portolhatnak iOS appokat Mac gépekre is, ezzel nem kell külön csapat arra, hogy egy alkalmazást különféle almás platformokra fejlesszenek.

Nos, dióhéjban (aha, 15 ezer karakter éjjel 10-kor, szép kis dió) ennyi volt az Apple WWDC 2019, jöhetnek a kommentek, kinek mi tetszik és mi nem, hányan vesznek Mac Prót és 6K monitort, meg lehet ütköztetni az Apple fanboy és Apple hater véleményeket is. Tiétekt a pálya!

Oldalak: 1 2 3

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.