Ha elégedett vagy frissen vásárolt tévéd képminőségével, következhet a hang felturbózása - hiszen csak elvétve akad olyan készülék, amely ezen a téren is képes brillírozni. Akár hangprojektort, akár komolyabb hangrendszert szeretnél a tévéhez csatlakoztatni, alapvetően két lehetőséged van: használhatsz a célra HDMI-kábelt vagy optikai összeköttetést. Megmutatjuk, melyik mire képes, és hogy mikor érdemes használnod őket.
Közös az optikai csatlakozóban és a HDMI-kábelben, hogy digitális hangot továbbítanak az eszközeid között. Ebből adódóan a hangminőséget direkt módon nem befolyásolja, hogy melyik típust választod. Az optikai kábel ugyanakkor csak és kizárólag a hangot továbbítja, míg a HDMI-csatlakozó a képet is - ezért utóbbi kényelmesebb megoldást lehet, mert előfordulhat (de egyáltalán nem biztos), hogy kevesebb kábelt is használhatsz.
Az optikai összeköttetés nem egy mai darab: a Toshiba fejlesztéseként 1983-ban jelent meg először. Eredetileg CD-lejátszókhoz tervezték, de később rengeteg más eszközön is elterjedt, gyakorlatilag szabvánnyá vált a digitális hang továbbításához. Szinte minden tévén megtalálható mind a mai napig, de a hangrendszerek többsége is tartalmazza ezt a csatlakozót. A szórakoztatóelektronika világában egyébként az egyedüli olyan összekötő, amely nem elektromos impulzus továbbításával, hanem lézerfény segítségével működik. Sávszélessége szabvány szerint nem túl nagy, így legfeljebb Dolby Digital illetve DTS szabványú hang továbbítására képes, 5.1 csatornával, ami a mai, komolyabb házi mozi rendszerekhez már kevés.
Gyere, és legyél te is PC World Plus tag!
Olvasd tovább minden cikkünket és élvezd a tagoknak járó extra kedvezményeket egész hónapban akár egy pizzaszelet áráért!
Kipróbálom