Hirdetés

Okos húzás vagy felelőtlen döntés használt PC-t vásárolni?



|

Az új számítógépek drágák, ezért sokaknak jut eszébe használt, felújított PC-t vásárolni. Az ötlet nem rossz, de van pár dolog, amire figyelni kell.

Hirdetés

Minősített eset: a hordozható gépek

Egy notebook esetében van néhány extra szempont, amit muszáj megvizsgálni, ha nem szeretnénk kellemetlen meglepetést. Az egyik az akkumulátor tesztelése; tekintve, hogy ez egy viszonylag gyorsan elhasználódó alkatrész, könnyen előfordulhat, hogy már egy két-három éves gépben is cserélni kell. Persze ennek ellenkezője is lehetséges; egy ötéves laptopban is lehet szinte teljesen makulátlan az akkumulátor. Minden azon múlik, hogyan és mennyit töltötték az adott gépet. Ha cserélni kell az akkut, az sem feltétlenül kizáró ok, de ebben az esetben az árat is ennek figyelembevételével kell mérlegelni.

Ellenőrizd a hűtést is!

A notebookok ventilátora rövid használatot követően jellemzően bekapcsol (a biztonság kedvéért indítsunk el egy 4K-s videót vagy 3D-s tesztprogramot, mint például a FurMark); ha mégsem, akkor viszont jobb, ha másik gépet nézünk. Egy laptopban a hűtés kritikus fontosságú, és jellemzően speciális kialakítású - ha cserélni kell, az komoly összegbe fájhat.

Ellenőrizned kell még a kijelzőt tartó zsanérokat, a csatlakozók működőképességét és azt is, hogy a billentyűzet gombjai megfelelően működnek-e. Végül pedig a kijelzőt is nézd meg: kutass esetleges pixelhiba vagy olyan, külsőre láthatatlan sérülés után, ami a képminőséget befolyásolná! Tévedés ne essék, mindez nem számít kukacoskodásnak; ha az előadónak nincs vaj a füle mögött, akkor nem is lesz baja azzal, hogy alaposak vagyunk. Sőt, ha az eladó türelmetlen vagy arra hivatkozik, hogy mennie kell, akkor az jel lehet arra vonatkozóan, hogy valami esetleg nem oké a géppel.

Húzzuk meg a határt!

Bármennyire is csábítóak az árak, olyan gépet ne vegyünk, amely a napi feladatokra használhatatlan. Saját tapasztalat alapján azt mondhatjuk, hogy internetezésre, levelezésre, filmnézésre alkalmas lehet akár egy hat-, nyolcéves gép is (azaz legalább Core i3/i5/i7-4XXX processzor), ha viszont komolyabb munkában vagy játékban gondolkodunk, akkor három-négyéves "kornál" érdemes meghúzni a limitet. Azt vegyük figyelembe, hogy ha használt gépet vásárolunk, akkor a RAM szinte biztos, hogy kevés lesz; tehát azt is ellenőrizzük, hogy lesz-e lehetőség bővíteni. 8 GB ma már tényleg a minimum, ha ennél kevesebb memória található a gépben, akkor számoljunk a bővítés költségeivel is.

Amit érdemes még figyelembe venni, az az, hogy a Windows 10-hez (szinte) bármilyen vas megfelelő, ám ezt a rendszert a Microsoft előreláthatólag 2025-ben nyugdíjazni fogja.

Tehát ha ennél hosszabb távra tervezünk, akkor olyan gépet válasszunk, amelyre később a Windows 11-et is telepíteni tudjuk, vagyis legalább nyolcadik generációs Core i processzorra vagy hasonló AMD processzorra lesz szükségünk. (A támogatott processzorok listája linkeken keresztül ellenőrizhető.)

Összegzés

Használt gépet vásárolni nem rossz ötlet; bár sokan félnek a buktatóktól, egy kis odafigyeléssel a nagyobb problémákat a vásárlás előtt kiszúrhatjuk. Vásárolni magánszemélytől és használt gépek felújításával, újraértékesítésével foglalkozó cégektől is lehet. Jogaink mindkét esetben vannak, de a nagyobb választék és az esetleges problémák könnyebb rendezése miatt a bolti vásárlást érdemes előnyben részesíteni. Az pedig már csak hab a tortán, hogy használt gép vásárlásakor nemcsak a pénztárcánkat, hanem a környezetet is kímélhetjük.

Alternatív szempontok

Vannak, akik nem, vagy legalábbis nemcsak anyagi megfontolásból választanak számítógépet a használtcikkek piacán. Azzal, hogy egy PC-nek új esélyt adunk az életre, nemcsak a pénztárcánkat, hanem a környezetet is kíméljük. A használt alkatrészek előbb vagy utóbb a szeméttelepre kerülnek - és sokszor nem is a megfelelő helyre. Sajnos a legtöbben, a környezettudatosság csíráját sem mutatva, egyszerűen kidobják a használt alaplapot, a használt videokártyát a szemétbe, így esély sincs arra, hogy a veszélyes hulladéknak számító alkatrészeket szakszerűen kezeljék. Rengetegen talán nem is gondolnak rá, hogy a hardverek gyártásához - többek között - ólmot, higanyt és berilliumot is használnak. Ezeknek az anyagoknak semmi helye a háztartási szemétben, hiszen amellett, hogy szennyezik a környezetet, az egészségre is ártalmasak.

Jogaink márpedig vannak

Noha sokak fejében meg sem fordul, a helyzet az, hogy használt termékek értékesítésekor kötelezettségei nemcsak a cégeknek, hanem a magánszemélyeknek is vannak. Magánszemélytől vásárolt termék esetén garanciát ugyan nem kell adni, azonban az eladó kötelessége vállalni a felelősséget, ha a vásárlástól számított egy éven belül a termék rendeltetésszerű használata mellett olyan hiba jelentkezik, amely (vagy amelynek kiváltó oka) az eladás pillanatában már fennállt (szavatosság). A szavatosság akkor is megilleti a vásárlót, ha rejtett hibáról van szó, tehát az eladó maga sem tudott a problémáról. Fontos, hogy ha a felek magán úton nem tudnak megegyezni, akkor csak a bírósághoz lehet fordulni; ebben az esetben pedig akkor van esélyünk érvényesíteni az igazunkat, ha adásvételi szerződés segítségével tudjuk megerősíteni az állításainkat. Adásvételi szerződést tehát minden esetben érdemes kötni - szerepeljen rajta az adásvétel tárgya, időpontja és értéke, az eladó és a vevő személyes adatai, valamint a termék állapotára vonatkozó információk (ismert hibák, sérülések stb.)

Ha tetszett a cikk, akkor érdemes megvenned a 2022/01-es PC World magazint, ugyanis telepakoltuk hasznos és érdekes tartalmakkal, ráadásul szoftverek és PC-s teljes játék járnak hozzá ajándékba. 

Oldalak: 1 2

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.