Hirdetés

Android 13 teszt - kis lépés a mobilosoknak



|

Az operációs rendszer történetének egyik legfontosabb frissítését kaptuk meg tavaly, így sejthető volt, hogy a Google nem tudja majd ezt überelni. Szomorkodni azonban így sincs okunk.

Hirdetés

Nem férek oda

A PC World havi szinten számol be arról, hogy épp melyik, milliók által letöltött kártékony alkalmazást érdemes törölni a telefonról azonnal, így aztán nem csoda, hogy a Google is igyekszik korlátozni, hogy mihez férnek hozzá a fejlesztők. Az Android 13 egyik újításának köszönhetően, ha egy alkalmazásba tartalmat kell feltöltenünk (például, hogy beállítsunk egy profilképet), nem kell hozzáférést adnunk a teljes médiakönyvtárhoz, hanem megjelölhetünk konkrét képeket vagy videókat, amelyekhez megadjuk az engedélyt. A teljes háttértárhoz sem kell egyből jogosultságot biztosítani, külön szabályozhatod a fájlokhoz, videókhoz és képekhez, valamint zenékhez való hozzáférést, azt ugyanakkor továbbra is az app fejlesztője dönti el, hogy lehetőséget ad-e ilyen részletes beállításra. Ebből adódóan érdemes kétszer is megfontolni, hogy a "Mi az indián neved?" alkalmazásnak biztosan szabad bejárást engedélyezünk-e mindenhová.

Maga a képválasztó felület egyébként mutatósabb, letisztultabb és áttekinthetőbb, a képeinket pedig kategorizálja is, így könnyebb megtalálni, amit fel akarunk tölteni egy felületre. A Biztonság almenübe került minden security- és privacyfunkció az alkalmazásbiztonságtól kezdve a készülékkeresőn és a képernyőzáron keresztül egészen a Google biztonsági ellenőrzésig, az áttekinthetőség érdekében pedig színkódolták is az egyes pontokat. Ha mindenhol csak zöld pipákat látsz, akkor jó eséllyel biztonságban tudhatod magadat és az adataidat, ha sárga vagy piros felkiáltójelek fogadnak, érdemes mihamarabb cselekedned.

Nagy kijelzőké a jövő

Bár itthon a Chromebookok egyáltalán nem terjedtek el a hivatalos támogatás elmaradása miatt, és a hírek szerint a Google is leállította a következő modell fejlesztését, azért amit lehet, még igyekeznek kihozni a hardverből és a szoftverből. A telefonunkra érkező üzeneteket például egy koppintással továbbíthatjuk a Chromebookunkra, hogy onnan válaszoljunk, de a tervek szerint hamarosan a mobilunk és a tabletünk közt szabadon másolgathatunk majd linkeket, szövegeket vagy akár képeket is. Az Android 12L már hozott néhány újdonságot a tableteseknek és a kihajtható telefonokat használóknak (a Google a pletykák szerint már jövőre kijöhet a sajátjával), most pedig a ChromeOS-ből emeltek át néhány egyszerűbb funkciót, amelyek a multitaskingot segítik elő okostelefonos és tabletes környezetben.

És ha már tabletek: stylus használata közben az új rendszer sokkal sikeresebben zárja ki a tenyerünket, ami akarva-akaratlanul is hozzáér a kijelzőhöz, így a rajzolás is kényelmesebbé, precízebbé vált.

Jöhet a következő

Ahogy a mellékelt példák mutatják, van minek örülni, de eget rengető újdonságok, az Android-életérzést forradalmasító feature-lista nincs. A Google pedig nem véletlenül döntött úgy, hogy nem dobja be a lovak közé a gyeplőt, hanem inkább csiszolgatják a rendszert. A Pixel 6 ha nem is botrányos, de mindenképp megkérdőjelezhető állapotban debütált, úgyhogy hetekig-hónapokig lehetett túrni a ticketeket, mire sikerült kipofozni a szoftvert. Idén pedig még nagyobb dobásra készül a vállalat, hiszen nemcsak a Pixel 7 és Pixel 7 Pro mobilokat dobják piacra (amelyekben a Tensor G2-es chipek okozhatnak újabb meglepetéseket), hanem bemutatkozik a vállalat első okosórája, a Pixel Watch is, ami a WearOS platform következő üdvöskéje és egyben nagy próbatétele is lesz. Mindenki jobban jár tehát azzal, hogy a Google nem próbálja meg újra feltalálni a kereket, hanem a már kitaposott ösvényen gurítja be az új hardvert a vásárlók elé, felkészülve arra, hogy jövő ilyenkor már ezek gyerekbetegségeit leküzdve lehet átlépni a következő generációba.

Az Android visszafogott szülinapi bulival ünnepelte a tinédzserré válást, de ha őszinték akarunk lenni, sokkal jobban örülünk ennek, mint ha az elmúlt hónapok problémáit teljesen elfelejtve, csukott szemmel rohannának előre az ismeretlenbe.

Öt dolog, amit ki kell próbálnod

Tematizált ikonok

Már az Android 12 is lehetőséget adott, hogy a háttérképed dizájnjához igazítsd az ikonokat, ezúttal azonban a külsős applikációk is bekerültek a kalapba. Persze még messze nem az összes, de a lista folyamatosan bővül. Mondjuk a Google példát mutathatna azzal, hogy az összes saját ikonját átdolgozza, hiszen többek közt a Stadia még mindig hiányzik.

Felturbózott kereső

A főképernyőt felhúzva az appok fölött megjelenik a kereső (opcionálisan azonnal a billentyűzet is), ahová gépelve rögtön kereshetsz a Google-ben, a YouTube-on, a Play Áruházban, a Mapsen, de akár a telefon beállításaiban is, így ha pontosan tudod, mit akarsz (vagy a helyét nem ismered, de a nevét igen), az ikonok közti navigálás helyett így is eljuthatsz a megfelelő almenübe.

Zseblámpa koppintásra

A Pixel 5 és annál újabb készülékek tulajdonosainak remélhetőleg nem újdonság a hátlapi koppintás, amivel bizonyos funkciókat érhetnek el vagy alkalmazásokat nyithatnak meg. Az új rendszer lehetővé teszi, hogy a zseblámpát is dupla koppintással kapcsold be és ki, és ha így döntesz, felszabadíthatsz egy előkelő helyet a gyorsmenüben más funkcióknak.

Nyelvi beállítások

A telepített nyelvek közt eddig is gyors volt a váltás, az Android 13 azonban lehetővé teszi, hogy az egyes alkalmazásoknak külön-külön nyelvet állíts be. Ez jól jöhet mondjuk nyelvtanuláskor vagy például akkor, ha angolul használod a telefont, de néha a gyerek is nyomkodja, az ő applikációi pedig elérhetőek magyar nyelven is. A funkciót a rendszerbeállításokban találod.

Beragadó applikációk

Előfordulhat, hogy bizonyos alkalmazásokat - például olyan multimédiás lejátszókat, mint a YouTube - nem használsz, de a rendszer nem zárja be őket. Az értesítési sáv dupla lehúzásával közvetlenül is eléred ezek listáját, és be is zárhatod azt, amire nincs szükség. Itt felbukkannak majd a Google Health-féle appok is, amelyek mondjuk egy kütyüvel a pulzusunkat mérik, ezekkel érdemes kivételt tenni.

Ha szeretnél hasonló cikkeket olvasni, akkor vásárold meg a 2022/10-es PC World magazint, melléjük pedig értékes szoftvereket és teljes játékot is kapsz!

Oldalak: 1 2

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.