Hirdetés

Az űrben épít naperőművet Kína



|

Több száz kilométeres magasságból érkezhet a katonai és civil felhasználásra szánt napenergia.

Hirdetés

A megújuló energiára való átállásban komoly szerep jut a napelemeknek, a technológiának azonban megvannak a maga hátrányai, mint például a napsütéses órák számától való függőség, vagy a panelek körülményes tisztán tartása.

A világűrben azonban semmiképp sem okozna problémát az időjárás, és az atmoszféra sem szűrné meg a Nap sugarait, így több országot is foglalkoztat, hogy miként lehetne a Föld körüli pályán kiépíteni egy ilyen rendszert, majd eljuttatni az energiát a bolygó felszínére. Kína komolyan ráfeküdt a témára, és néhány éven belül megvalósíthatja a projektet.

Hirdetés

A South China Morning Post jelentése szerint már 2028-ban tesztelhetik az első, 10 kilowattos kapacitású űrbéli naperőművet, amely nagyjából 400 kilométeres magasságban fog keringeni. Az energiát mikrohullámok és lézerek segítségével sugározzák a Földre, és összességében 6-szor hatékonyabb lehet ez a technológia, mint a hagyományos napelemparkok.

A Kínai Űrtechnológiai Akadémia mikrohullámú energiaátvitelre szolgáló kísérlete Hszianban. Fotó: Dong Shiwei

Ha minden jól megy, 2035-re már 10 megawattnyi energia érkezhet Kínába az űrből, 2050-re pedig már 2 gigawattal számolnak, ami kb. két atomerőmű teljesítményének felel meg. Addig azonban még számos problémát meg kell oldaniuk a mérnökökönek, köztük az építkezés jelentette kihívásokkal, a létfontosságú alkatrészek hűtésével vagy az atmoszféra áttörésével az energiatranszfer során.  

Ami pedig a többi országot illeti, az orbitális naperűművek kérdését az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Japán, India és Oroszország is vizsgálja. A NASA néhány hete közölte, hogy egy hasonló projektben működik együtt az USA légierőjével, a brit kormány pedig tavasszal tárgyalásokat folytatott egy 16 milliárd fontos támogatási programról, amely egy világűrben kiépítendő napelem létrehozását célozza.

Komolyabban érdekel az IT? Informatikai, infokommunikációs döntéshozóknak szóló híreinket és elemzéseinket itt találod.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://pcworld.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.