Hirdetés

Játékosok és online fórumozók csináltak elképesztő káoszt a Wall Streeten



|

A fórumozók addig húzták egymást, míg a GameStop lett a legshortoltabb vállalat az egész amerikai tőzsdén. Valami olyan indult el, amit jelenleg nehéz megmagyarázni.

Hirdetés

Hatalmas port kavart pénzügyi körökben, hogy egy átlagos, a koronavírus-járvány miatt a bezárás szélén álló, konzolos játékokat forgalmazó amerikai üzlethálózat részvényeinek árfolyama pár hét alatt addig nem látott gyorsasággal gigászi magasságokba szárnyalt.

A repülés főként olyan Reddit-felhasználóknak köszönhető, akik összehangolt "támadást" indítottak az olyan befektetési alapkezelők ellen, akik a GameStop részvények további esésére spekuláltak. Az összecsapás pedig más cégek papírjaira is átterjedt, érintett már a BlackBerry és az AMC is.

Az, hogy ezek a kisbefektetők ilyen hatékonyak tudtak lenni, nemcsak a harag és az unalom az oka, hanem az olyan díjmentes kereskedési platformok, mint a néhány éve alapított Robinhood is.

Hirdetés

Szakértők szerint a befektetési lázt nemcsak amatőr befektetők okozták, a részvényárfolyamok nagyban tükrözik azt, hogy a GameStopban néhány hete nagy részesedést vásárolt Ryan Cohen, aki már több céget vitt sikerre, illetve Elon Musk ismét felrobbantotta az ezzel kapcsolatos posztjával a Twittert.

A GameStop története mindenesetre sok szakértőt gondolkodásba ejt, azt még nem tudni, hogy a piac működésben rejlő alapvető problémák végeredménye ez, esetleg anomáliáról van szó, netán nem minden zajlik törvényesen az ügyletben, miután az egyik jelentős Wall Street-i hedgefund-kezelő, a Melvin Capital több milliárd dolláros veszteség után kiszállt a GameStop shortolásából.

Az Egyesült Államok Értékpapír- és Tőzsdefelügyelete (SEC), valamint a Fehér Ház is figyelemmel kíséri az eseményeket, ugyanakkor a tech cégek is közbeléptek, ez pedig komoly kérdéseket vet fel. Több nagyobb online bróker/bróker app (pl. Robinhood nagyon népszerű a fiatalok között) egyszer csak elkezdte korlátozni azoknak a részvényeknek a kereskedését, amikre rászálltak a forradalmárok, hogy vásárlással csapják fel az árakat, de ma reggelre már a Facebook is blokkolt egy nagyon népszerű tőzsdei kereskedelemmel foglalkozó csoportot (állítása szerint felhasználói szabályzatba ütköző tartalom miatt, de sokak szerint a fenti sztori miatt léptek közbe).

Ez azt jelenti tehát, hogy most több helyen nem lehet venni, csak eladni. Ezzel próbálják megakadályozni, hogy tovább nyomják fel az árat, amivel egyértelműen a pénzkezelői alapokat védik. A kérdés ugyanakkor az: amennyiben nem történt törvénysértés, akkor milyen alapon teheti meg ezt egy bróker, ami elméletben egy semleges közvetítő? Az elmúlt fél napban máris csoportos keresetek indítását is tervezik a Reddit felhasználók, a szabad piac eszméje pedig élete egyik legnagyobb próbája előtt áll.

Erről az ügyről még sokat fogunk hallani.

Komolyabban érdekel az IT? Informatikai, infokommunikációs döntéshozóknak szóló híreinket és elemzéseinket itt találod.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://pcworld.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.