Brutális teljesítményt ígérnek az Apple M1 Pro és M1 Max chipjei, jön az új MacBook Pro
Egy évvel azután, hogy bemutatkozott az M1, máris van erősebb.
Óriási siker lett az M1, az Apple saját chipje, ami hosszú évek után leváltotta az Intelt a Macekben. Az átállás még nem teljes, de jól halad - az új, 14"-es és 16"-es MacBook Pro esetében ráadásul már az M1 fejlettebb változatai is elérhetők lesznek.
Az SoC korábbi verziója is szépen teljesített a teszteken, de az M1 Pro és az M1 Max segítségével a profik tényleg kihozhatják a maximumot az új gépekből.
Az M1 Pro 10-magos CPU-val (8 nagy teljesítményű, 2 nagy hatékonyságú) és 16-magos GPU-val is kérhető, így akár 70%-kal jobb CPU-teljesítmény és kétszer olyan erős GPU-teljesítmény érhető el, mint az M1 esetében. 200 GB/s-os memória sávszélessége közel háromszorosa elődjének, és 32 GB egyesített memóriát támogat. A ProRes gyorsításnak köszönhetően a videófeldolgozás is hasít.
Aki még ennél is többet akar, annak ott az M1 Max, amiben a CPU ugyancsak 10-magos, de a GPU akár 32-magos változatban is kérhető, és 400 GB/s-os lehet a memória sávszélesség, valamint 64 GB a memória. Ez természetesen elsősorban a 3D-művészeknek és az extrém erőforrásigényes szoftverek használóinak szól.
MacBook Próból érkezik 14"-es és 16"-es változat is. Előbbi esetében az akkumulátor 17 órányi videólejátszást bír, az utóbbinál 21 órányit, de a programozók és a fotósok is sokkal tovább használhatják készülékeiket. Az Apple azt ígéri, a laptop ugyanolyan teljesítményt nyújt, akár töltőhöz csatlakoztatjuk, akár anélkül használjuk.
A dizájn ugyancsak megváltozott. Burkolata újfajta alumínium, hőelvezetési rendszere 50%-kal több levegőt tud áramoltatni lassabb ventilátorsebességnél is, így a gép csendes, hűvös marad nagy terhelésnél. Billentyűzetéről a korábbi sejtéseknek megfelelően eltűnt a teljesen haszontalan Touch Bar (na jó, bevallom, én annak segítségével szúrtam be az emojikat), és hagyományos funkciógombokat kapunk, az érintőpad pedig a jól ismert, megbízható, Force Touch-os megoldás.
A kijelző azon túl, hogy vékonyabb lett a káva, nagyobb az átmérő (14,2" és 16,2") és cserébe megjelent az iPhone-osoknak már ismerős kamerasziget, ugyanazt a mini-LED-es Liquid Retina XDR megoldást használja, mint a legutóbbi iPad Pro. Ezzel akár 1600 nites fényerő is elérhető, és 1.000.000:1 a kontrasztaránya, gyönyörűen mutatnak rajta a HDR tartalmak. A ProMotion technológia 120 Hz-es adaptív képfrissítést biztosít, mindig a képernyőn látottakhoz igazítva a sebességet, így kímélve az akkumulátort. A videósok az épp vágott felvételhez igazíthatják a képfrissítést.
Szintén örömteli hír, hogy már nem csak Thunderbolt és jack csatlakozókat találunk a gépek oldalán, hanem visszatért a HDMI és az SDXC-kártyaolvasó is. Bár tölthetjük Thunderbolton keresztül, a MagSafe 3 gyorsabb, és mivel mágnessel csatlakozik, nem kell félnünk, hogy az egész gépet lerántjuk, ha a kábelbe akadunk (ahogy régen). 30 perc alatt 50%-os töltöttséget érhetünk el. A Wi-Fi 6 és a Bluetooth 5.0 szintén támogatott.
Az már csak apróság a fentiekhez képest, hogy a FaceTime Camera 1080p-s, és a kép javításába a Neural Engine is bedolgozik. Zajszűrős mikrofont és hathangszórós hangrendszert kapunk, ami jobb basszust garantál.
A fentiek láttán és az Apple-t ismerve senkit nem fog meglepetésként érni, hogy az új laptopok iszonyú drágák: bár a kínálatban marad az előző generációs, 13"-es MacBook Pro is, aki az újabb masinák valamelyikét akarja, 879 990 Ft-os indulóárral számolhat a 14"-es és 1 079 990 Ft-tal a 16"-es modell esetében. Az M1 Max-szel szerelt, 14"-es gép 1 239 990 Ft-tól indul, a 16"-esért 1 479 990 Ft-ot kérnek.