Hirdetés

Megérkeztek! 10. generációs Intel CPU és mobil GeForce Super GPU



|

Mondták már sok laptopra, hogy ez aztán most nagyon erős és nagyon gamer, de mindezt egy mozdulattal lesöpri az új dupla dinamit páros, ahol az új Intel CPU együtt dübörög a GeForce Super GPU-kal.

Hirdetés

Talán kicsit túl sokat is kellett rájuk várni, de szép időzítéssel, egyszerre érkezett meg a legújabb Intel processzorcsalád és a GeForce GPU-k Super famíliája. Az új chipek nem fogyasztanak többet, ellenben sokkal erősebbek és van néhány okos trükk a tarsolyukban annak ellenére is, hogy a gyártástechnológiában egyik cég sem lépett előre. Megmutatjuk, miért érdekes a 10. generációs Intel mobil CPU és a mobil GeForce Super-széria.

 

Hirdetés

Az élet 5 GHz felett

Kezdjük a gamer laptopok szívével, a processzorral. Itt az AMD éppen a napokban villantott egy igazán emlékezeteset, a 4000-es Ryzen széria nagyon erősre sikeredett. Az Intel erre a Comet Lake-H családdal válaszol, amely 10. Generációs Core mobil processzor. A hivatalos dián, amit nem nagyon találni az nem más, mint a keserű valóság: ez bizony továbbra is 14 nm-es chip, nem léphetünk végre 10 nm-re (vagy 7, esetleg 5 nm-re). De ez már nagyon nem ugyanaz a 14 nm, mint a Skylake idején, az Intel váltig állítja, hogy rengeteget javított a gyártáson és a finomhangolást is tökélyre fejlesztette. Mondjuk erre volt is 5 éve...

De van más módja is a számítási teljesítmény növelésének, ez pedig például a magok számának növelése. A Comet Lake-H esetében a Core i9-10980HK 8 magos, 16 programszálat futtat párhuzamosan és a 2,4 GHz-es alapórajelről, ha kell, 5,3 GHz-ig tud felgyorsulni - egyszálas terhelésnél. A TDP mindeközben maradt 45 W.

Készült Core i7-csapat is, ahol 8- és 6-magos modelleket kapunk (egyedül az i7-10875H a nyolcmagos), illetve a 4-magos Core i5-ök sem maradtak le. A duplacsatornás DDR4-vezérlő DDR4-2933 modulokkal képes megküzdeni, a Core i9 pedig szabadszorzós, így, ha kedved tartja, tuningolhatod is csúcs gamerlaptopodat.

Nem csak órajelemelés: GeForce-ok Super-fokozaton

Ha a CPU a gamergép szíve, akkor a GPU a lelke: itt pedig az Nvidia szállítja az újdonságot. Az asztali sikerek után a megerősített, Turing-alapú chipek a mobil PC-k világába is berobbannak. Kezdjük a szomorúbb oldallal: itt is marad a gyártástechnológia, nem lép előre egyelőre az Nvidia, azonban a gyártás hatékonysága ettől még javult, ami azt jelenti, hogy a fogyasztást+melegedést sikerült lejjebb szorítani, így van hely az erősítésre.

Az alapokat továbbra is a Turing microarchitektúra adja, a Super-jelzőt pedig RTX vonalon a 2080, 2070 és a 2060 is megkapja - akárcsak asztali környezetben. Az alábbi kép abszolút beszédes, de azért a fontosabb részeket emeljük is ki. A CUDA magok (shaderek) száma mindhárom esetben nő, ami már önmagában jelentős gyorsulást eredményez. Az RTX 2080 Super és RTX 2070 Super már így is a felső határát feszegette a notebook-méretben kivitelezhető hűtéseknek, ezért itt sajnos kicsit csökkenteni kellett cserébe az alapórajelet és a Boost órajelet is, ahogy a memóriaórajelek sem nőttek.

A Super-kiadás igazi nyertese a Mobile RTX 2060 Super lett. Itt 1920-ról 2176-ra nőtt a CUDA shaderek száma, emellett jelentősen, 345 MHz-cel nőtt az alapórajel és 285 MHz-cel a Boost órajel is. A memóriát szintén nem hagyta érintetlenül az Nvidia, 6-ról 8 GB-ra pumpálta fel a kapacitást. Ennek egyértelmű oka az, hogy a GTX 16-os GPU-k már igencsak a fejére nőttek a legkisebb RTX-nek, hiszen ezeknél is érkezik Super és Ti változat. (Cikkünk még a hivatalos bejelentés előtt megkapott dokumentációk alapján készült, ahol érdekes módon az egyik táblázatban az RTX 2060 Super nem szerepel, de amint választ kapunk erre a kavarodásra, frissítjük cikkünket.)

A Max-Q technológia is szintet lép, méghozzá több, fontos területen is. A dinamikus Boost órajelszabályzáson sokat javítottak (lásd alább), emellett pedig megjelent végre az alacsonyabb feszültségen működő LoVo-GDDR6. Az iGPU/GPU átkapcsolásáért felelős Optimus technológián is javítottak (ez az akkumulátoros üzemidő meghosszabbításában játszik fontos szerepet), és immáron az átkapcsolás ellenére is megmaradhat a G-Sync-támogatása.

A Max-Q Dynamic Boost egy speciális technológia, amely a CPU és a GPU órajeleivel, illetve feszültségszintjeivel együtt is képes játszani. Lényege, hogy a megadott maximális fogyasztási és hőtermelési határon belül maradva terheléstől függően vagy a GPU-t, vagy a CPU-t részesíti előnyben, ennek ad extra tartalékot a további gyorsulásra, órajelemelésre. Az alábbi ábra egészen beszédes.

Az Nvidia marketinggépezete azonban nem érte be pusztán a száraz technológiai paraméterekkel és új elnevezésekkel. A DLSS 2.0 is előtérbe került a bejelentés során, amellyel némi skálázási+újraélesítési trükk segítségével már közép-felsőkategóriás GPU-val is elérhető az élvezhető 4K-felbontás (de legalábbis javul a sebesség, a képminőség és vagy a fogyasztás is).

Gyors átmenet

Mindkét chip kritikusan fontos a gamer notebookok szempontjából, ugyanis alapvetően határozzák meg egy laptop teljesítményét. A váltással egyértelműen javulni fog minden téren a notebookok teljesítménye, legyen szó akár grafikai vagy általános számításokról. Utóbbinál főként a több mag hoz majd előrelépést, bár az Intel az egyéb finomhangolásoktól is sokat remél.

Az igazán jó hír nekünk, felhasználóknak, hogy mindkét chip könnyedén cserélhető már meglévő laptop-dizájnokban, tehát a PC-gyártóknak nincs más dolguk, mint a régebbi chipek helyett az újabbakat alkalmazni - nem kell az alapoktól újratervezni a gamer notebookok alaplapjait.

Kíváncsi vagy, milyen új notebookok érkeznek az új chipekre építve? Ebben a cikkben mutatunk néhány igazán durva modellt, egy forradalmi újdonságot és néhány ésszerű, megfizethető, de azért vagány gamernotebookot is.

Komolyabban érdekel az IT? Informatikai, infokommunikációs döntéshozóknak szóló híreinket és elemzéseinket itt találod.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://pcworld.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.