Microsoft PowerToys (beta) teszt: visszatért a régi segéd
Újra köztünk van a Windows 95 és az XP alatt sokak által megkedvelt PowerToys. A nyílt forráskódú eszköztár nem csak a rendszergazdáknak lehet hasznos: megnéztük, mit tud.
A ma már klasszikusnak számító Windows verziókat használók között is bőven akadtak olyanok, akiknek nem volt elég a rendszer alapbeállításainak köre, és egy csomó funkcióba szerettek volna sokkal mélyebben belepiszkálni. Épp ezért sokan ismerték és kedvelték a Windows 95, majd az XP PowerToys eszköztárait, amelyek több mint egy tucatnyi fejlett eszközt adtak az úgynevezett "power userek" kezébe.
Habár a funkcionalitás egy része más ingyenes segédprogramokkal is elérhető volt, sokan csábítónak találták, hogy a kollekciót nem egy ismeretlen fejlesztő, hanem maga az operációs rendszer készítője rakta össze, ráadásul a modulok jelentős része kernelszinten integrálódott a rendszerbe. Sokáig a PowerToys nem volt több nosztalgiánál, ám tavaly a redmondi szoftvercég bejelentette, hogy feltámasztja eszköztárát, amelyet immár bárki kipróbálhat.
Nullás verzió
A program 1.0-s kiadása a jelenlegi ütemterv alapján szeptemberre várható, azaz a jelenlegi PowerToys még nem egy kiforrott szoftver, ezért stabilitás sem várható el tőle. Mi a 0.16.1-es kiadást teszteltük, amely nem okozott rendszeren belüli lefagyásokat, kritikus hibákat, ám egyes -Windows Intézőn belül futó - modulok gyakran elérhetetlenné váltak, éreztetve, hogy e téren bizony már van dolga a közösségnek. A 0.16-os verzióba viszont már sok hasznos funkciót belezsúfoltak. Kaptunk egy FanyZones layoutszerkesztőt, amely a Windows Snap balra és jobbra dokkoló megoldásán túl egyedi és hasznos elrendezésekkel gazdagítja a rendszert, illetve egy Windows Walkert, amely tényleg rendkívül gyors programváltást kínál, hiszen keresőmezőjében nemcsak egy irányba mozoghatunk, hanem egy adott taskre kereshetünk rá. Hasznos emellett a kombinációt minden esetben megjelenítő Shortcut Guide és a Windows Intéző helyérzékeny menüjébe integrált két új modul is (Image Resizer és PowerRename). A hozzájuk rendelt különféle billentyűzetkombinációkat jól osztották ki, így a PowerToys tényleg észrevétlenül tud belesimulni a rendszerbe, ami miatt könnyű megszeretni.
Mi várható?
Az előzetesen felvázolt 1.0-s tervek alapján a FancyZones többmonitoros támogatást kaphat, egy Quick Launcher, egy Keyboard Remapper funkció is bekerülhet az eszköztárba, valamint csökkentett jogosultság mellett is működőképessé tehetik a programot. A távoli tervek között például animált GIF-rögzítőt, jobb virtuális asztalt és egy úgynevezett Powermenu-modult is találunk. Hamarosan a Windows 10-használók legjobb barátja lehet a PowerToys, és természetesen mi is figyelemmel kísérjük az újabb verziókat, hogy beszámoljunk arról, mi mindennel bővül a szoftver.
Microsoft PowerToys
- FanyZones Windows elrendezéskészítő, -szerkesztő
- Image Resizer fejlett képméretező modul
- PowerRename tömeges átnevezés
- Shortcut Guide billentyűzetkombináció-súgó
- Windows Walker ALT+TAB alternatíva keresőmezővel
- Windows Intéző-integráció
- Sötét üzemmód
- Nyílt forráskód
- Hasznos új Windows-funkciók
- Mélyen integrálódik a rendszerbe
- Egyelőre instabil működés
-
Teljesítmény:
6
-
Ár/Érték:
8
-
Extra funkciók:
8