Hirdetés

Álomfelügyelők: alvásfigyelő appok és kütyük



|

Divatosak manapság azok az appok és kütyük, amelyek megpróbálják számszerűsíteni az alvással töltött időnket. Elméletben jól hangzik a funkció, viszont csak kevés eszközben bízhatunk meg.

Hirdetés

Alcor Splash

Leginkább kedvező árával hódít az Alcor vízálló okosórája, amely papíron minden fontos funkcióval rendelkezik. Került bele lépésszámláló, pulzusmérő, tétlenségfigyelő és alvásminőség-figyelő szenzor is, így elméletben közel 10 ezer forintért beruházhatunk egy okoseszközbe. Sajnos dedikált applikáció nem jár a termékhez, ami minimalizálja a személyre szabhatóság lehetőségét, így intelligens - az alvási szakaszunkhoz igazodó - ébresztést sem kérhetünk, pedig a Splash figyeli a mozgásunkat és a pulzusunkat is.

Utóbbinál viszonylag kis eltérést tapasztaltunk a fitneszkarperec és az alváslabor által mért értékek között, az alvásfigyelés viszont már kevésbé megbízható, sok esetben a valóságtól teljesen elrugaszkodott értékekkel találkoztunk: a Alcor Splash minden este kimutatja a 210-250 perces mély alvási szakaszt, miközben sok esetben még a közelében sem jártunk ezeknek az értéknek. Máskor volt, hogy egy egész éjszaka nem mért, nem vette észre, hogy elaludtunk. Egyértelmű, hogy nem ez jelenti a termék erősségét, sokkal inkább használható lépésszámlálóként és pulzusmérőként, amikor kisebb hibahatárral dolgozik. A termék gond nélkül hozza a hat-hét napos üzemidőt, ami mindenképpen mellette szól.

Fitbit Charge 2

Messze nem tökéletes a Fitbit megoldása, ám az adatok elemzése során a Charge 2 volt járt talán a legközelebb a valósághoz a laboratóriumi mérések idején. Habár sok esetben nem pontosan találta ki, hogy éppen melyik szakaszban tartottunk, a REM és a mély alvás idejét és mértékét nagyjából jól megsaccolta. A könnyű alvással kapcsolatos eltérés pedig könnyen adódhat abból a speciális környezetből, amelyről később majd még szót ejtünk.

A Fitbit applikációja ráadásul az egyik legjobb a mezőnyben. Nemcsak látványosan vizualizálja a kapott adatokat, hanem tippeket is ad, és megpróbálja elmagyarázni, hogy mi számít jó, és mi rossz értéknek. Habár diagnózist nem képes felállítani, nemcsak száraz számokat ad át nekünk, hanem tényleg hasznosítani akarja azokat. Az apró karperec egyébiránt nappal is jó szolgálatot tehet, hiszen képes értesítések érkeztekor megrezegtetni a csukónkat, illetve ugyanezt csendes ébresztésre is tudja használni. Az applikációban ehhez beállíthatjuk a méréseink alapján meghatározott ideális ébredési és fekvési időpontot, előbbinél természetesen az app választja ki a pontos időpontot, megvárva, hogy felszínes alvási szakaszba érjünk.

Samsung Gear S3

Okosóraként remekül működik a Samsung készüléke,viszont. Több mint egy hónapig volt szerencsénk tesztelni, aminek során megkedveltük, hogy azonnali értesítéseket küldött a csuklónkra, hogy folyamatosan próbált mozgásra motiválni bennünket, illetve hogy a segítségével sohasem maradtunk le egy hívásról sem. Röviden ennyi lett volna a dicséret, hiszen fitnesztrackerként már kevésbé jól használható, tesztünk során meglepő módon így a legdrágább eszköz volt egy személyben a legszeszélyesebb is.

Lépésszámlálója is produkált érdekes dolgokat, hiszen volt, hogy sétálás közben szólt ránk, hogy már órája tétlenek vagyunk, illetve előfordult, hogy a nap végén úgy értékelte, átaludtuk az egész munkanapot. Az irodai munka tétlensége neki egyet jelentett a szundizással. Nehezen magyarázható a mulasztás, hiszen rendelkezik pulzusmérővel, ráadásul alvás közben nem a matracon, hanem a kezünkön volt, így illett volna pontosabban mérnie. Habár alapvetően a Samsung Health app sem alvásfázisokat, hanem mozdulatlan, felületesen alvó és nyugtalan szakaszokat számol, az általa mért értékek nem tűntek valósághűnek. Volt, hogy csak a fekvőidő közepén aktiválta magát, két és fél óra alvást követően.

Az első este

Kisebb csomaggal indítottunk az első éjszaka, mindösszesen két okos karperecet, valamint három mobilapplikációt vetettünk be. Diagramunkon nem látható a SleepBot mérése, mivel nem adott százalékos értéket. Már reggel fény derült a mérések esetlegességére, hiszen nincs egy egységes érték, amely alapján jól összehasonlítható lehetne az alvás minősége. Habár minden app mér alváshatékonyságot, láthatóan mindegyik mást ért alatta. A SleepTime például a mély alvás és a REM együttes összegét arányosítja a fekvésidőhöz - ami vélhetően a valósághoz leginkább közelít -, míg a Gear S3 azt figyeli, hogy a lefekvés után mennyi időt töltöttünk alvással, annak stádiumait meg sem próbálja megbecsülni. Az Alcor Splash az egyedüli, amely a hivatalos elszámolást követi, azaz a mély alvással töltött percekből és a fekvésidőből számítja ki a hatékonyságot, ám a gond az, hogy utóbbit jelentősen felülbecsüli, így a kapott százalékból sem vonhatunk le messzemenő következtetéseket. Az egyik legrosszabb értéket a Sleep Cycle mérte, amelynek görbéiből szépen kirajzolódtak az egyes alvási fázisok, és azon belül a többször átélt fázisok. A látványosan vizualizált este alatt viszont egy meglehetősen egyszerű számítással határozza meg alvásminőségünket, azaz megnézi, hogy mikor indítottuk el, és mikor állítottuk le az appot, majd az ideális nyolc órához viszonyítja ezt az intervallumot. Mivel ez esetben 4 óra 39 perc volt a tényleges fekvésidő, 59 százalékos értéket kapott. Ennek tudatában különösen érdekes, hogy más appok miként kaphattak közel 100 százalékhoz közelítő értéket.

Viszont az már az első este kiderült, hogy a mély alvással nincs probléma, ami már fontos visszajelzés lehet, illetve az egyes appokkal a horkolást is meg tudtuk figyelni, így egy lehetséges apnoe nyomait is felfedezhettük. Illetve az elalvással sem volt gond, így az inszomnia, vagyis az álmatlanság lehetőségét rögtön ki is tudtuk zárni. Persze egy mérés nem mérés, így másnap folytattuk.

Második este

Második éjszaka újabb eszközöket vetettünk be. Megérkezett hozzánk a Fitbit modell, így az harmadikként felkerült a kezünkre, illetve új appként a Sleep as Android 14 napos próbaidőszakát is elindítottuk. Szerencsére mindkét új szereplő egységes volt abban, hogy a mély alvásból számította ki az alvás hatékonyságát, de míg a Fitbit külön gyűjtötte a REM- és a mély alvásban töltött időt, addig a Sleep as Android egy kalap alá vette azokat. A diagramon jól látszik, hogy a mérések alapján továbbra sem lehetett meghatározni, valójában hogyan aludtunk. Habár az appok nagy részében rendelkezésünkre állt a mozgásunk és kiadott hangunk alapján meghatározott alvási görbe, az abból eredeztetett értékek rendkívül szerteágazóak lettek.

Ettől függetlenül nem szabad a kapott adatokat teljesen figyelmen kívül hagyni. Dr. Terray-Horváth Attila elmondása alapján ezeknek az appoknak nagy előnye, hogy hosszabb, akár többhetes periódust is képesek mérni, míg az alváslaborok száma és ideje - a berendezések magas költsége miatt - korlátozott, ráadásul csupán egyetlen estét lehet a segítségükkel kielemezni, így az appok több hetes periódusra visszamenő elemzései segítséget jelenthetnek egy diagnózis felállításában. "Egy orvosnak ismernie kell ezeket az applikációkat, nem szabad elutasítania őket. Ha valakinek panasza van, és az egybevág a program által mért eredménnyel, akkor az megerősítheti a beteget abban, hogy ki kell magát vizsgáltatnia, az orvosnak pedig figyelembe kell vennie ezeket az adatokat a labor eredményei mellett" - mondta a neurológus szakember. Beszámolója szerint egyre több páciensük érkezik okoseszközök által gyűjtött mérésekkel, ami abból a szempontból is előnyös, hogy a különféle szenzorok ráirányítják a figyelmet arra, hogy fontos területről van szó. Az applikációk további előnye, hogy számunkra komfortos, otthoni körülmények között rögzítik az adatokat, aminek fontosságáról a harmadik éjszaka bizonyosodtunk meg, miután befeküdtünk egy alváslaborba.

Harmadik és negyedik este

Professzionális körülmények között, a Somnocenter Alvásegészségügyi Központban folytattuk a tesztelést, ahol hamar nyilvánvalóvá vált, hogy az általunk eddig kipróbált eszközök nincsenek egy szinten a labor által használt eszközparkkal. A PC World Pluson megtekinthető videóban látszik, hogy egy ilyen komplex vizsgálat során egyszerre mennyi szenzor kerül egy páciensre, és hogy milyen sok életfunkciót képesek mérni a műszerek, feltárva az alvással töltött időszak minden apró mozzanatát. Hirtelen sok is lehet az a rengeteg kábel és szenzor, amit az emberre helyeznek, a teszt alkalmával például alaposan megnehezítette az alvást az első éjszaka a párhuzamos mérés; idő kell ahhoz, hogy az ember megszokja az új helyzetet. Emiatt valamelyest torzít a mérés, hiszen teljesen más körülmények között kell aludnunk, mint egyébként, és habár a laborban kevés idő alatt is be tudják gyűjteni a szükséges információkat, esetünkben jelentős eltérés mutatkozott a professzionális eszközök és a kütyük mérései között. Előbbiek ugyanis az agyhullámok alapján figyelik az alvási stádiumokat, az appok pedig mozgást rögzítenek. Mivel a rengeteg szenzorral a testen nem egyszerű mozogni, a szoftverek hosszú ébrenlétünk alatt is alvást rögzítettek, hiszen nem igazán moccantunk meg. Lejjebb megtekinthetők a laborban töltött első éjszaka mért értékeket, érdemes azokat egyenként összehasonlítani, és megkeresni az eltéréseket, hasonlóságokat. Viszonyítási alapnak a labor által mért adatokat kell tekinteni, mert azok hitelesek.

A kütyüket ezt követően egy második napon is teszteltük az alváslaborban. Habár ekkor az EEG már több, mély alvással töltött időt regisztrált, és az alvás is kiegyensúlyozottabb volt, az appok, okosórák és fitneszkarperecek mégsem kerültek közelebb a hiteles adatokhoz, noha találtunk egyezéseket is. Ezek alapján felmerül a kérdés, hogy: mérjünk, vagy ne mérjünk? Véleményünk szerint mindenképpen érdemes, pláne, ha azt gyanítjuk, hogy valamiféle alvászavarunk van. Ha az app tovább erősíti megérzésünket, célszerű egy professzionális labort felkeresni pontos elemzésért és terápiás javaslatért.

Oldalak: 1 2

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.